مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مطرح کرد:

مشارکت شرکت شهرکهای صنعتی در تامین زیرساختها مانع رشد تولید است

مشارکت شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در تامین زیرساختهای شهرکها، هزینه های سرمایه گذاری را افزایش می دهد./زیرساختهای برخی از شهرکها مستهلک شده ، لذا زیرساختهایشان نیاز به مرمت و نوسازی دارد.

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در نشست هم اندیشی با ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان رضوی در محل شرکت خدماتی شهرک صنعتی توس ؛ با اشاره به درخواست شرکتهای خدمات رسان برای مشارکت شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در تامین زیرساختهای شهرکها گفت: زیرساختها تا درب شهرکها نواحی صنعتی خراسان رضوی میبایست توسط دستگاههای خدمات رسان انجام شود و مشارکت مانع رشد تولید است.

فرشچی افزود: هر چقدر این شرکت در تامین زیرساختهای آب و برق و گاز مشارکت کند، ناگزیر هزینه هایش را از واحدهای صنعتی خواهد گرفت و همین موضوع هزینه های سرمایه گذاری را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: این روند عملاً سرمایه‌گذاری در شهرکهای صنعتی را فاقد انتفاع کافی برای متقاضیان می‌نماید که باید برای آن تدبیری اندیشیده شود، لازم است دولت اعتباراتی برای تامین زیرساختهای آب و برق و گاز شهرکهای صنعتی در نظر گیرد تا دیگر نیازی به ورود شرکت شهرکهای صنعتی به این بخش نباشد و هزینه های سرمایه گذاری افزایش نیابد.

جعفر فرشچی طوسی به قدمت بالای شهرکهای صنعتی استان اشاره و تصریح کرد: زیرساختهای برخی از این شهرک ها مستهلک شده و عمر برخی از آنها به بیش از ۲۰ سال می رسد، لذا زیرساختهایشان نیاز به مرمت و نوسازی دارد.

وی با طرح درخواست تخصیص یک درصد نه درصد ارزش افزوده پرداختی هر شهرک صنعتی به همان شهرک جهت بازسازی پروژه‌ای زیر بنایی گفت: با توجه به اینکه واحدهای صنعتی مستقر در شهرکهای صنعتی خراسان رضوی سهم خود را از عوارض شهرداری از محل قانون مالیات بر ارزش افزوده در شهرکها پرداخت می کنند، بابت این مبالغ پرداختی باید شهرداری‌ها و یا دیگر دستگاههای خدمات رسان به شهرکها و نواحی صنعتی خدمات ارائه دهند که این امر اکنون اتفاق نمی‌افتد، پس بایستی مبالغ فوق به شهرکها و نواحی صنعتی جهت بازسازی و نوسازی تاسیسات و ارائه خدمات به واحدهای صنعتی مستقر در شهرکها و نواحی صنعتی داده شود.

فرشچی افزود: از آنجا که پرداختی واحدها برای عوارض شهرداری به آنها باز نمی گردد، ناگزیر هستند دوباره برای اصلاح زیرساختها در شهرکهای صنعتی هزینه کنند، که این موضوع در نهایت هزینه سرمایه گذاری را افزایش می دهد.

بنابراعلام روابط‌عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در حال حاضر از ۵۲ شهرک و ناحیه صنعتی مصوب استان ۴۱ مورد فعال بوده که قرارداد برای واگذاری زمین با پنج هزار و ۱۷۴ واحد صنعتی در شهرکها و نواحی صنعتی استان منعقد شده است./