برگزاری سومین ورکشاپ تخصصی بهره‌برداری شهربازی در مشهد

سومین ورکشاپ تخصصی بهره‌برداری شهربازی قهرمانان مشهد با حضور مدیران استانی و شهرستانی، پرسنل مجموعه و اصحاب رسانه برگزار شد

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ معاون اداره کل استاندارد خراسان رضوی در این رویداد گفت: باید استاندارد تجهیزات بازی کودکان، مهدهای کودک و اماکنی که تجهیزات بازی دارند، رعایت شود و ما نیز باید همزمان تجهیز استاندارد و شهربازی استاندارد را کنار یکدیگر لحاظ کنیم.

وی افزود: شاید دو یا سه شهربازی در استان داریم که به صورت ریشه‌ای استاندارد ساخته شده و تمام تجهیزات آن‌ها نیز استاندارد هستند.

فرشاد فیروز آبادی ادامه داد: بازرسی استاندارد بودن تجهیزات شهربازی‌ها هر سه ماه یکبار صورت می‌گیرد. اینکه توقع داریم یک‌شهربازی تمام استانداردها را داشته باشد و نباید وسایل آن دچار مشکل شود، اشتباه است.

معاون اداره کل استاندارد خراسان رضوی با بیان اینکه استاندارد یک فرآیند جامع‌نگر است، خاطرنشان کرد: شهربازی روباز به دلیل وجود دستگاه‌های بازی سنگین، مساحت بیشتری نسبت به شهربازی سرپوشیده لازم دارد و معمولاً در فضای باز بزرگی در خارج از شهر، واقع می‌شود. در مقابل آن شهربازی‌های سرپوشیده که عموماً در مکان‌های تجاری و هتل‌ها ایجاد شده‌اند نیز به نسبت، وسایل کوچک‌تر و کم‌خطرتری دارند.

وی ادامه داد: سیستم قضایی ما به گونه‌ای است که در صورت بروز حادثه در مکان‌های بازی، دیه‌ای در نظر گرفته می‌شود و افراد مدیر در آن مجموعه نیز مقصر هستند؛ که این موضوع بسیار مهم است و باید با دید نگرانی و اهمیت به آن نگاه کرد. وقتی مشکلی به وجود می‌آید باید به نوع تجهیزات ایمن و استاندارد توجه کرد.

فیروز آبادی در خصوص نحوه استاندارد سازی شهربازی‌ها عنوان کرد: در شهربازی هر وسیله متناسب با فضای استاندارد آن محیط انتخاب می‌شود. مثلاً  شهربازی روباز که مساحت بالایی دارد، مناسب دستگاه‌های بزرگ غول‌پیکر است. نصب این وسایل بر روی زمینی صورت می‌گیرد که بستر محکم و مقاومی داشته باشد تا بتواند وزن دستگاه‌های سنگین شهربازی را تحمل کند.

همچنین رئیس اسبق اتحادیه بازی و سرگرمی مشهد گفت: مراکز بازی ما در حوزه پیشگیری بسیار خوب عمل کرده‌اند. با اینکه شهرداری متولی اصلی این حوزه است، اما هیچ اقدام موثری ندارد.
مرتضی اسکافی اظهار کرد: در دوره قبلی مدیریت شهری، با پیگیری‌هایی که انجام شد توانستیم بخشی از عوارض شهربازی‌ها را معاف کنیم اما در دوره فعلی با پیگیری‌های متعدد و با وجود اینکه بسیاری از دستگاه‌های بازی شهربازی پارک ملت فرسوده است، هیچ جوابی از سمت کمیسیون فرهنگی و مدیریت شهری نگرفته ایم.

ورزنده بنیانگذار شهربازی قهرمانان نیز اظهارداشت: باید برای تمام زائران و مسافرانی که وارد شهر می شوند خاطره های خوب بسازیم.

وی افزود: به ایمنی باید توجه بیشتری شود زیرا اهمیت فراوانی دارد. در بحث ایمنی و بهره برداری از دستگاه‌ها، افرادی که با آن کار می‌کنند بسیار خوب می‌دانند که نقاط قوت و ضعف آن چیست و باید آن را به مدیران مربوطه ارجاع دهند. خوشبختانه ایمن‌ترین دستگاه های موجود را در مجموعه آورده‌ایم تا خانواده‌ها با خیال راحت و آرامش به شادی و نشاط بپردازند.

ورزنده با اشاره به اینکه باید با سازمان‌های مختلف تعامل برقرار کرد، مطرح کرد: رسالت ما این است که کارمان را بدون عیب و نقص انجام دهیم و برای شادی مردم وقت بگذاریم و این بسیار ارزشمند است. در طی این مدت نیز سعی داشتیم که به دنبال فکر و ایده برتر حرکت کنیم که خوشبختانه توانستیم موفق هم عمل کنیم.

وی درباره ظرفیت شهربازی‌ها در تقویت بنیان خانواده گفت: اولین شعار ما، خانواده محوری در مجموعه است و تاکید داشته‌ایم که خانواده در این مکان، احساس آرامش داشته باشد. ما باید مجموعه را در بالاترین سطح امنیت و ایمنی نگهداری کنیم تا لذت و شادی خانواده های ایرانی و گردشگران خارجی تحت تأثیر نکات منفی قرار نگیرد.

بنیان گذار شهربازی قهرمانان گفت: طرح یکشنبه های مهربانی را در مجموعه راه اندازی کردیم و در این روز کودکان موسسات خیریه و معلولین، میهمان شهربازی هستند که کار ارزنده‌ای محسوب می‌شود و شادی و نشاط این کودکان برای تمام مجموعه، انگیزه کاری ایجاد می‌کند.