با هدف توسعه روابط ؛ راه‌آهن خواف – هرات افتتاح شد

با هدف توسعه روابط ؛  راه‌آهن خواف – هرات افتتاح شد با حضور ویدئو کنفرانسی رؤسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، وزیر راه و شهرسازی و استاندار خراسان رضوی، پروژه راه‌آهن خواف- هرات به بهره‌برداری رسید. به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار و به نقل از  اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، صبح امروز […]

با هدف توسعه روابط ؛  راه‌آهن خواف – هرات افتتاح شد

با حضور ویدئو کنفرانسی رؤسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، وزیر راه و شهرسازی و استاندار خراسان رضوی، پروژه راه‌آهن خواف- هرات به بهره‌برداری رسید.

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار و به نقل از  اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، صبح امروز با حضور ویدئو کنفرانسی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی و محمداشرف غنی روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان رضوی، پروژه راه‌آهن خواف-هرات به بهره‌برداری رسید.

اجرای قطعات یک، دو و سه راه‌آهن خواف – هرات به طول ۱۴۰ کیلومتر ۱۸۰۰ میلیارد تومان هزینه داشته است. راه‌آهن خواف – هرات ۲۲۵ کیلومتر طول دارد که عملیات اجرایی آن در ۴ قطعه اجرا می‌شود.

قطعات یک و دو به طول ۷۸ کیلومتر در خاک ایران و از شهرستان خواف تا مرز شمتیق خراسان رضوی است و قطعات ۳ و ۴ این خط آهن به طول ۱۴۷ کیلومتر در خاک افغانستان از شمتیق تا روزنک به طول ۶۲ کیلومتر و از روزنک تا شهر هرات ۸۵ کیلومتر است که امروز ۱۴۰ کیلومتر از آن افتتاح شد.

توسعه و تقویت روابط اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران و افغانستان با تسهیل صادرات و واردات کالا و مسافر بین دو کشور، دسترسی مناسب ریلی کشور افغانستان از طریق جمهوری اسلامی ایران به دیگر مناطق بین‌المللی اعم از آب‌های آزاد جنوب، منطقه قفقاز، ترکیه، عراق و اروپا و همچنین امکان توسعه و ایجاد کریدور ریلی از هرات به مزار شریف در شمال شرق افغانستان از اهداف این طرح ملی است.

پوشش خدمات ترابری ریلی برای حدود ۱٫۵ میلیون نفر از مردم کشور افغانستان در منطقه هرات، خروج از انزوای جغرافیایی منطقه سنگان در خاک ایران و شهر هرات در افغانستان، شکوفایی فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی منطقه شمال غرب افغانستان، کاهش هزینه نسبی حمل و نقل و همچنین رفع انحصار حمل کالا از حمل و نقل جاده‌ای، کاهش مصرف سوخت در مقایسه با حمل و نقل جاده‌ای و افزایش ایمنی در ترابری منطقه از دیگر اهداف این طرح است.

در حاشیه این مراسم استاندار خراسان رضوی و معاون وزیر راه و شهرسازی بصورت نمادین به همراه این قطار مسافتی از مسیر راه‌آهن خواف – هرات را پیمودند. /