نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی مطرح کرد:

ضرورت توسعه زیرساخت های اقامت و حمل و نقل در خراسان رضوی

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی بر ضرورت توسعه زیرساخت‌های اقامت و حمل و نقل در خراسان رضوی تاکید کرد

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و جمعی از مدیران دستگاه‌های میدان‌دار در پذیرایی از زائران رضوی اظهار کرد: یکی از مسئله‌های مهم در ایام پیک زائر در مشهدالرضا(علیه السلام) انجام هرچه بهتر تکریم و میزبانی از زائران رضوی به ویژه زائران بارگاه منور رضوی است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ضمن تاکید بر تکریم هرچه باشکوه تر زائران امام هشتم(علیه السلام) افزود: میزبانی شایسته از مهمانان علی‌ابن موسی‌الرضا(علیه السلام)، مهم‌ترین تکلیف مسئولان استان و مدیران شهر است، اینجاست که می‌گوییم باید فرهنگ میزبانی را ارتقا دهیم و آن را به معیارهای زیارت مطلوب در شهر امام رضا(علیه السلام) نزدیک کنیم.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: در حوزه میزبانی و حضور زائران باید توجه و اهتمام ویژه خود را متمرکز بر موضوع اسکان در هتل‎ها، زائرسراها و مهمانسراهای ارزان‎قیمت کنید زیرا محور اصلی چالش‎های موجود، ناظر بر آن دسته از زائرانی است که به عشق زیارت امام هشتم(علیه السلام) به این شهر می‌آیند اما توان مالی برای اقامت چندروزه در یک منزلگاه را ندارند و تکلیف شما، رسیدگی به نیاز این عزیزان است.

امام جمعه مشهد مقدس با ابراز گلایه از افزایش غیرمنطقی نرخ اقامت و اسکان در پیک‌های زیارتی ادامه داد: باید حداکثر نظارت و کنترل را در این زمینه به کار بگیرید تا زیارت مهمانان امام رئوف(علیه السلام) در اوج رفاه و آسایش میسر باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری، ساخت زائرسراهای ارزان قیمت به تکلیف سایر شهرهای کشور در مشهدالرضا(علیه السلام) را ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: تمام ظرفیت خود را پای کار بیاورید تا حتی یک گره از کار زائر امام هشتم(علیه السلام) باز شود. این تکلیف بر گردن ما و حقی است که علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) بر ضمه ما دارد تا زائر او را تکریم کنیم.

او تأکید کرد: از جمله گروه‌هایی که به زیارت حضرت رضا (علیه السلام) مشرف می‌شوند، زائران خارجی هستند. در این بخش توجه ما باید به زواری باشد که استطاعت و توانی مالی زیادی برای زیارت حضرت ندارند، مانند زائران شریف پاکستانی که صدها و هزاران کیلومتر راه را طی کرده، رنج سفر را به جان خریده تا خود را به مشهد برسانند. حالا چه وظیفه‌ای برای ما مهم‌تر از تأمین زیرساخت اقامت برای این‌ها؟

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: یک جنبه دیگر از خدمت‌رسانی به زائران و تسهیل فرآیند زیارت، توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل است؛ اعم از حمل و نقل جاده‎ای، ریلی و هوایی که ضرورت آن در پیک های زیارتی مضاعف می‌شود. به همین دلیل، این ظرفیت وجود دارد که در حوزه سفرهای هوایی، شرکت‌های هواپیمایی دولتی پای کار بیایند و پروازها از نظر کمیت و کیفیت توسعه پیدا کند. در حوزه خدمات ریلی هم این مهم اجتناب‌ناپذیر است و در بخش تشرف‌های زمینی، کیفیت جاده‌ها به همراه ایمن‎سازی آن‌ها ضرورت پیدا می‌کند.