بهره برداری از بزرگترین نیروگاه خورشیدی سقفی کشور در مشهد

فاز اول این پروژه توسط بخش خصوصی و با هزینه ۵۰۰ میلیارد ریال طی ۴۵ روز ساخته شده است و توانایی تولید ۱.۲ مگاوات برق را دارد که براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته قرار است با اجرای فاز دوم این پروژه، امکان تولید ۲ مگاوات برق توسط این مجموعه فراهم شود

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ بزرگترین نیروگاه خورشیدی سقفی کشور با حضور استاندار خراسان رضوی، فرماندار مشهد، شهردار مشهد و جمعی از کارآفرینان و فعالین حوزه صنعت و ورزش در مجموعه سرزمین موج های آبی مشهد افتتاح و به بهره برداری رسید.

استاندار خراسان رضوی در مراسم افتتاحیه این نیروگاه خورشیدی گفت: پروژه نیروگاه خورشیدی که در این مجموعه تأسیس شده است، نماد مشارکت مردم در حل مسائل کشور از جمله مسئله کمبود برق و استفاده مناسب با بهره وری بالا از انرژی های پاک است. در همین مجموعه آبی که بخش خصوصی برای آن تلاش می کند، بیشترین استفاده از فضایی همچون پشت بام شده که کمترین استفاده را داشته است.

وی افزود: دوستان در مجموعه موج‌های آبی نشان دادند با برنامه ریزی و اقدام کارشناسی شده می‌توان از همین فضا هم بهترین استفاده‌های در آمدی را داشت.

نظری مطرح کرد: ما در استان خراسان رضوی از این طرح ها و پروژه ها به شکل ویژه حمایت می کنیم، به ویژه اینکه بخش خصوصی در حال کار آفرینی نیز می باشد.

مدیر مجموعه سرزمین موج‌های آبی درباره توان تولید برق مصرفی توسط این نیروگاه خورشیدی عنوان کرد: برای پروژه برق خورشیدی ،استارت این اتفاق بزرگ سال گذشته زده شد و تنها در ۴۵ روز به بهره برداری رسید. در فاز اول این پروژه که ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه صرف آن شد، با بهره گیری از پشت بام مجموعه آبی آقایان و نصب پنل های خورشیدی، توانستیم ۱.۲ مگاوات را تولید کنیم که نیاز مجموعه خودمان را جواب می‌دهد.

وی افزود: در فاز دوم نیز، پشت بام مجموعه بانوان را نیز به این تکنولوژی مجهز خواهیم کرد. پیش بینی ما این است که در این مرحله می‌توانیم با ۲ مگاوات برق جدا از برق مورد نیاز مجموعه خودمان، بخشی از برق مورد نیاز شهر را هم بصورت عام المنفعه در اختیار همشهریان قرار دهیم.

محمد علیزاده همچنین به افتتاح بزرگترین جکوزی کشور در این مجموعه آبی اشاره کرد و ادامه داد: بزرگترین جکوزی کشور را براساس نیازسنجی‌های موجود در مجموعه موج‌های آبی مشهد راه‌اندازی کردیم. با توجه به اینکه بیشترین مخاطب ما را زائران و مسافران تشکیل می‌دهند، به همین منظور یک نیازسنجی دقیق انجام شد و متوجه شدیم قشر بالای ۴۵ سال ما که از این مجموعه استفاده می‌کنند نیاز به فضایی برای تفریح و البته ورزش دارند؛ به همین منظور تصمیم گرفتیم بزرگترین جکوزی کشور را هم در مجموعه آبی خودمان راه اندازی کنیم و خدمات جدیدی را به علاقه‌مندان ارائه دهیم.

وی افزود: این جکوزی با هزینه ۳۵۰ میلیارد ریالی راه اندازی شده است و توانایی پذیرش ۱۵۰ نفر به صورت همزمان را داراست و لازم به توضیح است که این پروژه در فاصله زمانی ۶ ماهه و در زیربنای ۱۵۰۰ مترمربع ساخته شده است.