مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی نادری:

مرمت کتیبه سنگ قبر نادرشاه افشار پس از ۶۰سال

کتیبه سنگ قبر نادرشاه افشار که همزمان با ساخت بنای جدید آرامگاه، بر مدفن او نصب شده بود، پس از ۶۰ سال مرمت شد و همزمان با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی رونمایی شد.

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار به نقل ازخبرگزاری برنا، مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی نادری با اعلام خبر پایان مرمت کتیبه سنگ قبر نادرشاه افشار گفت: از حدود ۶۰ سال پیش که آرامگاه نادرشاه افشار میزبان بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بوده است، کتیبه برنجی سنگ قبر نادرشاه در معرض دید عموم قرار داشته و در این رهگذر به دلیل علاقه مفرط مردم به لمس این کتیبه، علی رغم اتخاذ برخی تدابیر حفاظتی و نصب شیشه محافظ، به مرور زمان سیاه شده و درخشش نخستین خود را از دست داده بود.

حسین ابراهیمی ادامه داد: به منظور بهره‌مندی از ظرفیت هنرمندان و متخصصان داخلی از سوی معاونت صنایع‌دستی، استاد محمدعلی راستگو که از هنرمندان و صنعتگران صنایع‌دستی استان هستند برای اجرای این پروژه معرفی شده و با هماهنگی گروه امور موزه‌ها و اموال منقول استان، عملیات آلودگی‌زدایی، جرم‌گیری، مرمت و جلادهی کتیبه فوق آغاز و با برنامه‌ریزی انجام شده، همزمان با آغاز هفته میراث فرهنگی از آن رونمایی شد.

مدیر مجموعه فرهنگی و تاریخی نادری تصریح کرد: در نخستین روز از هفته میراث فرهنگی که تحت عنوان «موزه ها، پایداری، حال خوب» نامگذاری شده است، «باغ‌موزه» آرامگاه نادرشاه افشار به عنوان یکی از نمادهای «پایداری» ایرانیان در طول تاریخ، با «حالی خوب» و بهتر از قبل میزبان بازدیدکنندگان داخلی و خارجی خواهد بود.

مجموعه فرهنگی و تاریخی نادری واقع در چهار راه شهدای مشهد و در امتداد خیابان آیت الله شیرازی و فاصله ۵۰۰ متری از حرم مطهر رضوی، همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ شب آماده پذیرایی و خدمت رسانی به گردشگران و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ ایران است./انتهای پیام