مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی مطرح کرد:

بی‌سوادان ۱۲ درصد و جوانان ۴۲ درصد معتادین متجاهر در مراکز ترک اعتیاد اجباری

افرادی که یک سال از زمان پاک شدن آن‌ها گذشته باشد می‌توانند ۱۵۰ میلیون تومان وام اشتغال با بازپرداخت ۷ ساله دریافت کنند.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی ، در نشست تور خبری که در مرکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر حسن‌آباد برگزار شد، گفت : مساله آسیب‌های اجتماعی در خصوص معتادان و معتادان متجاهر دغدغه همه و مساله‌ای جدی است. موضوع اعتیاد مساله‌ای جهانی است. مافیاهای جهانی حاضر نیستند از یکی از پرسودترین تجارت‌ها در جهان بگذرند که این باعث اعتیاد و در شرایط بسیار حاد و مرحله آخر آن، کارتن‌خوابی می‌شود.

مسعود فیروزی افزود: خراسان رضوی با ۲ کشور همجوار است. ۳۳ شهرستان جمعیت هفت میلیون نفری در استان و ۳.۵ میلیون نفری در مشهد دارد که ۱.۵ میلیون نفر حاشیه‌نشین هستند. مساله استان در حوزه کارتن‌خوابی و معتادان متجاهر جدی است. در حال حاضر ۲۶ مرکز ترک اعتیاد اجباری یا مراکز ماده ۱۶ در استان وجود دارد و ۶۵۰۰ نفر در در این مراکز نگهداری می‌شوند که ۶۰۰ نفر زن و ۵۷۰۰ نفر مرد هستند. معتادان متجاهر در استان ۱۱ هزار نفر و در مشهد ۹۰۰۰ نفر بوده که ۷۰۰۰ نفر در کمپ‌ها هستند. در ۹ ماه امسال ۱۳ هزار و ۱۸۱ نفر جمع‌آوری و تحویل کمپ‌ها و ۱۲ هزار و ۴۴۸ نفر از کمپ‌ها ترخیص شدند.

وی با بیان این نکته که زنجیره آسیب‌های اجتماعی به هم پیوسته است و هر حلقه می‌تواند حلقه ناقص دیگری را ایجاد کند و آسیب‌ها قابلیت تبدیل شدن به هم را دارند، ادامه داد: براساس تحلیلی که در سال ۱۴۰۰ از مراکز ماده ۱۶ انجام شد، ۱۲ درصد افراد در این مراکز بی‌سواد، ۳۳ درصد ابتدایی، ۳۴ درصد سیکل، ۱۹ درصد دیپلم و ۲ درصد دارای تحصیلات دانشگاهی هستند؛ یعنی حدود ۸۰ درصد تحصیلات زیر دیپلم دارند که نشان می‌دهد بازماندگی از تحصیل می‌تواند یکی از عوامل موثر اعتیاد و کارتن‌خوابی باشد. ۴۲ درصد جوانان، ۳۷ درصد میانسال و ۲۱ درصد بزرگسال در این مراکز حضور دارند.

فیروزی سپس اظهارداشت : ۷۰ درصد مقیمان مراکز ماده ۱۶ در سال ۱۴۰۰ بومی و ۳۰ درصد غیر بومی بودند. بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر اتباع نیز در مراکز حضور داشتند. ۳۱ درصد مجرد، ۴۱ درصد متاهل و ۲۸ درصد متارکه کرده بودند. ۵۵ درصد کارگران ماهر و ۴۵ درصد نیمه ماهر یا غیر ماهر بودند. یک درصد قبل از دستگیری شغل‌های اداری داشتند، ۶۵ درصد خدماتی، ۱۵ درصد خانه‌دار و ۱۹ درصد بیکار بودند، بنابراین آمار تایید نمی‌کند که بیکاری موحب اعتیاد می‌شود. ۲۵ درصد موادمصرفی آن‌ها نیز سنتی و ۷۵ درصد صنعتی یا ترکیبی از این ۲ نوع بوده که ارزان‌تر و در دسترس‌تر بودن مواد صنعتی موجب مصرف بیشتر آن‌ها شده است.

وی افزود: یکی از کارهایی که بهزیستی انجام داده، تسهیلات قرض‌الحسنه برای اشتغال است. افرادی که یک سال از زمان پاک شدن آن‌ها گذشته باشد می‌توانند ۱۵۰ میلیون تومان وام اشتغال با بازپرداخت ۷ ساله دریافت کنند. از ابتدای سال تاکنون ۶۰۰ نفر وام اشتغال دریافت کردند. ضرورت دارد اقدامات فرهنگی انجام دهیم تا داغ این ننگ بعد از درمان از پیشانی آن‌ها پاک شود. معتادی که ترک کرده به دلیل برچسبی که دارد حتی خانواده هم حاضر نیست برای دریافت تسهیلات اشتغال ضمانت وی را کند.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی در خصوص مراحل رسیدگی به مسئله اعتیاد خاطر نشان کرد: رسیدگی به مساله اعتیاد چند مرحله دارد. مرحله اول پیشگیری است که به عنوان مهم‌ترین قسمت مغفول واقع می‌شود. بهزیستی در زمینه پیشگیری طرح‌های متعددی دارد و دستگاه‌های دیگری نیز اقداماتی انجام می‌دهند که باید گسترش پیدا کند. مرحله دوم مدیریت و درمان، مرحله سوم صیانت و نگهداری به معنای جلوگیری از عود و مرحله آخر توانمندسازی و اشتغال است. میزان ابتلا به اعتیاد در خراسان ۱.۷ درصد است، هر چقدر این میزان را کاهش دهیم موفقیت بیشتری داریم.

مسعود فیروزی همچنین در خصوص نگهداری و برگشت معتادان به کمپ گفت: در حال حاضر براساس مقررات معتادان بیش از ۳ ماه نمی‌توانند در کمپ‌های اجباری نگهداری شوند، ۳ ماه دیگر نیز قابل تمدید است، در دوران کرونا هم ۶ ماه اضافه شده بود که اکنون از بین رفته و بعد از ۶ ماه مرخص می‌شوند. اگر افرادی شرایط اشتغال و زندگی نداشته باشند، نرخ عود آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. عدم اطمینان خانواده و جامعه نیز نرخ عود را افزایش می‌دهد. ما افرادی را داشتیم که تا ۱۱ بار به کمپ برگشته اند، بازگشت ۲ تا چهار بار که عادی است لذا نیاز به بازنگری در قوانین اعتیاد وجود دارد.

وی افزود: هزینه نگهداری از معتادان متجاهر تا پایان سال ۱۴۰۰، هر نفر روز ۳۵ هزار تومان بوده که اکنون به ۴۲ هزار تومان رسیده؛ یعنی یک میلیون و ۲۶۰ هزار تومان در ماه به ازای هر معتاد پرداخت می‌شود که مبلغ منصفانه‌ای است. ما چند ماه بدهکار هستیم و تلاش می‌کنیم تا این مبلغ پرداخت شود.

غلامحسین دلبری، معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی نیز در ادامه این نشست اظهار کرد:  ۲۳۰ مرکز سرپایی اعتیاد وابسته به بهزیستی داریم که هر سه ماه یک بار بازدید می‌شوند. در سال ۱۴۰۰، ۵۰ مرکز به دلیل تخلفات پلمپ شد.

دلبری افزود: یکی از معضلات ما در مراکز ماده ۱۶ تکرار و ورود دوباره است. تمام تلاش ما این است که این سیکل را بشکنیم. غربالگری توسط عنبیه چشم نیز برای رصد و پیشگیری انجام می‌شود. ما ۲ مرکز توانمندسازی برای بانوان و آقایان داریم که تلاش می‌کنیم تا پایان سال دو مرکز دیگر نیز راه‌اندازی شود.

معاون پیشگیری بهزیستی خراسان رضوی افزود: ما برای کاهش آسیب یک مرکز سیار تحت عنوان موبایل سنتر داریم که ۶ ساعت در شبانه‌روز در حاشیه شهر یا بخش‌های سخت در دسترس فعالیت می‌کنند و چهار خدمت عمده شامل آموزش و اطلاع‌رسانی در ارتباط با بیماری‌های سل ایدز و غیره، کنترل‌های بهداشتی، خدمات تشخیصی و تشخیص پانسمان زخم‌های ناشی از تزریق در این مرکز سیار انجام می‌شود./انتهای پیام