تداوم کاهش اختیارات نظام شورایی

رییس شورای شهر مشهدمطرح کرد: تداوم کاهش اختیارات نظام شورایی مجلس بر نظرات اصلاحی خود در دفاع از نظام شورایی اصرار کند به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ رییس شورای اسلامی شهر مشهد در واکنش به تصویب اصلاح لایحه ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه، کاهش اختیارات نظام شورایی است و قوه […]

رییس شورای شهر مشهدمطرح کرد:

تداوم کاهش اختیارات نظام شورایی

مجلس بر نظرات اصلاحی خود در دفاع از نظام شورایی اصرار کند

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ رییس شورای اسلامی شهر مشهد در واکنش به تصویب اصلاح لایحه ارزش افزوده در مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه، کاهش اختیارات نظام شورایی است و قوه مقننه و مجریه در حال کاهش اختیارات نظام شورایی هستند.

محمدرضا حیدری روز دوشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد افزود: هفته گذشته با مصوبه اصلاح لایحه ارزش افزوده مواجه بودیم، تعیین نرخ عوارض توسط وزارت کشور با روح قانون اساسی در نظام شورایی متفاوت است.

وی اضافه کرد: هر مجلسی با هر رویکردی به دنبال تقویت نظام شورایی نیست، توقع از این مجلس این بود که بر نظرات اصلاحی خود در دفاع از نظام شورایی اصرار کند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: در این لایحه، عوارض حمل و نقل هوایی که مرتبط با قشر برخوردار است حذف و عوارض حمل و نقل زمینی که مربوط به قشر متوسط و ضعیف است برقرار مانده است.

حیدری افزود: در کلانشهر زیارتی مشهد، با حذف عوارض حمل و نقل هوایی بخشی از هزینه های اداره شهر حذف شد در حالی که شهرهای زیارتی بخشی از هزینه‌های خود را از محل حمل و نقل هوایی تامین می کردند، مردم مشهد تا کجا باید برای زائران عوارض بپردازند؟ این مورد با شعار مردم انقلابی در تضاد است چون عوارض حمل و نقل هوایی مرتبط با قشر برخوردار است.

وی ادامه داد: ٨٨ درصد عوارض مردم مشهد به جای این که در اختیار شهر باشد در اختیار وزارت کشور قرار می گیرد، با حذف عوارض، شهرها چگونه اداره می شوند؟ درآمد پایدار از کجا باید تامین شود؟ با این رویه برای تامین هزینه اداره شهر ناچار می شویم به سمت تراکم فروشی برویم.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص طرح بهسازی و نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر نیز گفت: در خصوص این طرح نیز وزارت راه و شهرسازی خلاف قانون عمل می کند و مسیر این طرح جدا از مسیر شورا و شهرداری طی می شود که موضع ما این است که این طرح غیرقانونی است و از این رو  از استاندار خراسان رضوی می خواهیم اجازه ندهند این طرح مسیر غیرقانونی خود را ادامه دهد./ایرنا