مدیر کل حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطرح کرد:

کشورهای خلیج‌فارس و عراق مقصد اصلی صنایع دستی ایران

در برنامه هفتم توسعه، به دنبال طراحی زیست‌بوم صنایع‌دستی در راستای توسعه و ترویج این هنر در کشور هستیم.

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ مدیر کل حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در حاشیه بازدید از نمایشگاه تخصصی سنگ‌های قیمتی در تربت‌حیدریه گفت: میزان صادرات صنایع دستی در کشور ۳۰۰ میلیون دلار در سال است که عمده آن به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق صادر می‌شود.

وی افزود: با در نظر گرفتن پتانسیل و ظرفیت‌های خوب چه به لحاظ نیروی انسانی ماهر و چه از حیث تنوع تولیدات در کشور، این رقم بسیار ناچیز است.

محمدحسین عسکرپور ادامه داد: بر این اساس بنا داریم در برنامه هفتم توسعه، به دنبال طراحی زیست‌بوم صنایع‌دستی در راستای توسعه و ترویج این هنر در کشور باشیم.

عسکرپور تصریح کرد: این بدان معناست که باید چرخه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی را با توجه به وضعیت هنرمندان، صنعتگران و صادرکنندگان کامل کنیم تا هنرمندان بتوانند محصولات جدید و کارآمدی تولید و روانه بازار کنند و امیدواریم با طرح زیست بوم صنایع‌دستی زمینه رشد صادرات صنایع‌دستی در کشور محقق شود.

عسکرپور با اشاره به وجود حدود ۵۲۰ هزار نفر هنرمند فعال در ۲۹۹ رشته صنایع‌دستی در کشور ، افزود: توسعه پوشش بیمه‌ای و به خصوص بیمه تکمیلی از اقدامات دیگر حمایتی برای این عزیزان در دولت سیزدهم است.

مدیر کل حمایت از تولید صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اظهار کرد: زمینه استفاده هنرمندان از طرح بیمه روستایی و عشایری فراهم آمده و هم‌چنین در بحث بیمه تکمیلی با شرکت‌های مختلف بیمه‌گذار رایزنی و قیمت گرفتیم تا رقابتی نیز بین آنها فراهم آید.

رضا ابراهیم‌نیا معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز گفت: به مناسبت هفته دولت نخستین نشست تخصصی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استان در تربت‌حیدریه برگزار شد و در حاشیه آن نمایشگاهی از ‌نمونه کارهای هنرمندان صنایع دستی این خطه در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

وی افزود: با برنامه‌ریزی صورت گرفته نشست تخصصی با حضور ۴۰ هنرمند مطرح استان خراسان رضوی در تربت حیدریه بزودی تشکیل خواهد شد.

علی محمدی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه نیز با بیان این مطلب که شرکت‌کنندگان در این نشست تخصصی از معادن عقیق این شهرستان بازدید کردند، از شناسایی یکهزار و ۱۰۰ هنرمند صنایع‌دستی در این شهرستان در حال حاضر خبر داد./