رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی خبر داد:

افزایش ۴ برابری مشارکت بانوان در انتخابات مجلس دوره دوازدهم

تعداد کاندیداها برای پیش ثبت‌نام حضور در دوره دوازدهم انتخابات مجلس از خراسان رضوی، ۳۶۷۲ نفر است که این رقم نسبت به انتخابات مجلس یازدهم رشد ۳ برابری دارد؛ ۸۴ درصد پیش‌ثبت‌نام‌کنندگان در این استان آقا و ۱۶ درصد خانم هستند و در این دوره حضور خانم‌ها نسبت به انتخابات مجلس یازدهم ۴ برابر افزایش یافته است

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ سیدهادی طباطبایی در نشست خبری اعلام نتایج پیش‌ثبت‌نام انتخابات مجلس که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، گفت: نخستین گام مربوط به برگزاری انتخابات در خراسان رضوی، یعنی استعفای مدیرانی که می‌خواهند نامزد انتخابات مجلس شود، به خوبی برداشته شد. همچنین در گام دوم پیش‌ثبت‌نام‌ها صورت گرفت.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی ادامه داد: پیش ثبت‌نام با این هدف در قانون انتخابات دیده شده است که مدارک داوطلبین در مدت زمان کافی مورد راستی‌آزمایی قرار گیرد. در دوره‌های قبل زمان کافی برای بررسی مدارک نبود و بر اساس قانون جدید، در این دوره حدودا ۹۰ روز قبل از مهلت ثبت‌نام انتخابات، مدارک کاندیداها مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در صورت تأیید وارد مرحله ثبت‌نام قطعی شوند.

وی درباره میزان استقبال کاندیداهای انتخابات مجلس دوره پیش رو نسبت به دوره یازدهم افزود: تعداد کاندیداها برای پیش ثبت‌نام حضور در دوره دوازدهم انتخابات مجلس از خراسان رضوی، ۳۶۷۲ نفر است که این رقم نسبت به انتخابات مجلس یازدهم رشد ۳ برابری دارد؛ ۸۴ درصد پیش‌ثبت‌نام‌کنندگان در این استان آقا و ۱۶ درصد خانم هستند و در این دوره حضور خانم‌ها نسبت به انتخابات مجلس یازدهم ۴ برابر افزایش یافته است.

معاون سیاسی استانداری خراسان رضوی با اشاره به ترکیب سنی پیش‌ثبت‌نام‌کنندگان، مطرح کرد: در این دوره ۳۷ درصد از پیش‌ثبت‌نام‌کنندگان خراسان رضوی بین سنین ۳۰ تا ۴۰ سال، ۳۶ درصد بین ۴۰ تا ۵۰ سال، ۲۱ درصد پیش‌ثبت‌نام‌کنندگان بین ۵۰ تا ۶۰ سال و ۶ درصد نیز بالای ۶۰ سال سن دارند. یعنی ۷۳ درصد افراد برای حضور در مجلس دوازدهم شرایط سنی تقریباً جوان را دارند و این نشان‌دهنده اقبال جوانان نسبت به انتخابات است.

رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی افزود: همچنین به لحاظ ترکیب تحصیلی نیز ۱۴ درصد پیش‌ثبت‌نام‌کنندگان در خراسان رضوی دارای مدرک لیسانس، ۶۷ درصد فوق لیسانس، ۱۵ درصد دکترا و بالاتر و ۴ درصد نیز حوزوی هستند.

وی درباره تعداد پیش ثبت‌نام‌کنندگان در هر حوزه انتخابیه اشاره کرد: در خراسان رضوی ۱۲ حوزه انتخابیه داریم که از حوزه‌های انتخابیه تربت حیدریه، زاوه و مه‌ولات ۱۲۷ نفر – تربت جام، تایباد، باخزر و صالح‌آباد ۱۴۲ نفر – خواف و رشتخوار ۱۴۱ نفر – درگز ۸۷ نفر – سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد ۲۷۵ نفر – فریمان، سرخس، رضویه و احمدآباد ۱۲۵ نفر – قوچان و فاروج ۱۲۵ نفر – مشهد و کلات ۲۰۰۶ نفر – نیشابور، فیروزه، زبرخان و میان‌جلگه ۲۱۳ نفر – چناران، طرقبه، شاندیز و گلبهار ۱۸۳ نفر – کاشمر، بردسکن، کوهسرخ و خلیل‌آباد ۱۵۳ نفر و همچنین گناباد و بجستان ۱۱۴ نفر برای حضور در انتخابات مجلس دوازدهم پیش‌ثبت‌نام کرده‌اند.

هر کرسی در خراسان رضوی ۲۰۴ متقاضی دارد / در فرمانداری‌ها تغییرات نداریم

طباطبایی ادامه داد: در خراسان رضوی برای هر کرسی ۲۰۴ نفر پیش ثبت‌نام انجام داده‌اند، همچنین در مشهد ۴۰۱ نفر به ازای هر کرسی با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. پس از بررسی مدارک پیش‌ثبت‌نام‌کنندگان توسط نهادهای نظارتی، نتیجه به کاندیداها ارسال می‌شود و رد صلاحیت‌شدگان یک ماه مهلت دارند اعتراض خود را ثبت کنند. تأیید صلاحیت‌شدگان می‌توانند از ۲۷ مهرماه ثبت‌نام قطعی خود را انجام دهند.

معاون سیاسی استاندار در پاسخ به سوال خبرنگار توسعه و اقتصاد پایدار درخصوص اینکه شنیده‌هایی از جابجایی فرمانداران و معاونین سیاسی فرمانداران قبل از انتخابات به گوش می‌رسد گفت: در ایام گذشته شاهد تغییر ۲ فرماندار شهرستان‌های کاشمر و گلبهار بودیم. اکنون نیز فرماندار کوهسرخ به عنوان مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان انتخاب شدند. اما از این پس در حوزه فرمانداران و معاونین سیاسی آن‌ها تغییراتی نخواهیم داشت.