برای نخستین بار از زمان معاهده سال ۱۳۵۱ :

هیأت فنی ایران از ایستگاه آبسنجی دهراود هیرمند بازدید کرد

معاون آب و آبفای وزارت نیرو، برای نخستین بار از زمان معاهده سال ۱۳۵۱ رودخانه هیرمند و تشکیل کمیساران آب این رودخانه، از بازدید محل ایستگاه آبسنجی دهراود در بالادست سد کجکی روی رودخانه هیرمند توسط هیأت فنی جمهوری اسلامی ایران خبرداد.

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ محمد جوان‌بخت با اشاره به پذیرش درخواست کمیسار ایران برای بازدید از ایستگاه دهراود، گفت: براساس معاهده، در مواقعی که تأمین حقابه کشورمان از سوی افغانستان صورت نمی‌پذیرد، با درخواست طرف ایرانی، از ایستگاه دهراود بازدید می شود.

معاون وزیر نیرو افزود: هیئت کارشناسی ایران پس از مشاهده میزان آب رودخانه در ایستگاه آب سنجی دهراود، خواستار تحویل حقابه جمهوری اسلامی ایران شد و توافق شد در نشست های کمیته فنی در آینده نزدیک درخصوص نحوه تحویل حقابه تصمیم گیری شود.

طبق اعلام وزارت نیرو، جوان‌بخت اعلام کرد که در سالهای گذشته امکان بازدید کمیساران از ایستگاه دهراود فراهم نشده بود، اما با پیگیری‌ و هماهنگی‌های دیپلماتیک وزارت امور خارجه، این امکان برای اولین بار فراهم شده است و هیاتی متشکل از مدیرکل رودخانه‌های مرزی و آب های مشترک وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان و معاون استاندار این استان  از محل ایستگاه بازدید به عمل آوردند.