اولین همایش سراسری خیرین آبرسان کشور در مشهد برگزار شد

ثبت مجمع خیرین آبرسان کشور، تشکیل مجمع خیرین آبرسان در ۱۲ استان و شروع آبرسانی به هزار و ۴۰۰ روستا در ۲۰ استان از دو هزار و ۳۰۰ روستای مورد تفاهم، از جمله اقدامات انجام شده در جلب مشارکت خیرین در یک سال گذشته بوده و از این تعداد ۵۱۶ روستا تأمین آب شده است

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار؛ در این همایش یک روزه که با هدف اعلام فعالیت رسمی مجمع خیرین آبرسان کشور تشکیل و به صورت زنده از شبکه استانی خراسان رضوی نیز پخش شد, عضو هیئت مدیره مجمع خیرین آب کشور در سخنانی گزارش شکل گیری مجمع خیرین آبرسان را ارائه داد و از آبرسانی به نقاط محروم و روستاهای مواجه با تنش آب شرب به عنوان یک اقدام مذهبی – دینی و پر ثواب نام برد که منجر به پاداش معنوی برای فرد خیر می شود.

جلیل بشارتی با اشاره به اقدامات ۴۳ سال گذشته در حوزه های تأمین آب، برق، گاز، راه و … عامل اصلی بروز مشکل در حوزه آب بر خلاف سایر حوزه‌ها را کاهش بارش‌ها و استمرار پدیده خشکسالی دانست و از خیرین خواست در کنار مضجع شریف امام رضا(ع) هم قسم و متعهد شوند که پس از بازگشت به شهرها و استان های خود، نسبت به تشویق دیگران برای حضور و مشارکت در عرصه آبرسانی اقدام کنند.

معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز با تقدیر از نقش خیرین در رفع محرومیت از چهره روستاها گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تا پایان سال گذشته سه هزار و ۱۴۹ روستا از آب شرب کمی و کیفی برخوردار شد که ۴۱۶ روستا توسط خیرین تأمین آب شدند.

مجید آقازاده همچنین با ارائه گزارش جهاد آبرسانی در کشور گفت: در حال حاضر ۶۱ هزار روستا با ۲۱ میلیون جمعیت در کشور وجود دارد که از این تعداد ۳۷ هزار و ۹۰۰ روستا با ۱۷.۵ میلیون نفر جمعیت تحت پوشش آبفا قرار دارند.

وی هدف جهاد آبرسانی را رفع تنش از ۲۰ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار با مجموع جمعیت ۱۰ میلیون نفر اعلام کرد که در فاز نخست و با مشارکت قرارگاه امام حسن مجتبی(ع) پروژه‌های آبرسانی به هشت هزار و ۱۳۸ روستا از محل منابع محرومیت‌زدایی و ۳ هزار روستا از سایر منابع توسط شرکت‌های آبفا در دست اجرا قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه از مجموع ۲۰ هزار روستای دارای تنش و فاقد تأسیسات، پنج هزار روستا با مشارکت افراد خیر و نیکوکار آبرسانی می شوند، تعداد مناطق نیازمند آبرسانی در فاز دوم طرح بزرگ جهاد آبرسانی را ۹ هزار و ۷۶۲ روستا اعلام کرد و از پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه های آبرسانی در کشور خبرداد که ۸۸۹۲ روستا هم از آب پایدار برخوردار شده اند.

آقازاده ثبت مجمع خیرین آبرسان کشور، تشکیل مجمع خیرین آبرسان در ۱۲ استان و شروع آبرسانی به هزار و ۴۰۰ روستا در ۲۰ استان از دو هزار و ۳۰۰ روستای مورد تفاهم را از جمله اقدامات انجام شده در جلب مشارکت خیرین در یک سال گذشته دانست و اظهار داشت: از این تعداد ۵۱۶ روستا تأمین آب شده است.

در ادامه پدر آبرسان کشور به نتایج اعمال خیر و نیک اشاره کرد و افزود: اگر کسی همه تعهدات خود را انجام دهد خوش حساب نیست بلکه وظیفه شناس تلقی می شود.

حاج اکبر ابراهیمی با بیان اینکه، آنکه بیشتر انفاق می کند بیشتر نصیبش می شود، خاطر نشان کرد: عزت و ذلت فرد دست خدا نیست بلکه به اعمال انسان بستگی دارد.

وی که تاکنون اقدامات خیر خواهانه فراوانی در ابعاد اجتماعی، فرهنگی، بهداشتی، درمانی و … انجام داده است و همچنان خود را بدهکار مردم میمداند متذکر شد: ممکن است برخی اتفاقات را در حد بسیار ساده انگاشته شود ولی ثمرات و برکات فراوانی در پی دارد که می تواند باقیات صالحات برای فرد باشد.

به گفته این واقف بزرگ آبرسان کشور هنگامی که در مسیر خدا قرار می گیریم شب و روز معنی خود را از دست می دهد و زمان برای انجام امور خیر ارزش بسیار پیدا می کند.

سخنران بعدی همایش استاندار خراسان رضوی بود که با بیان چالش ها و مشکلات در این استان، بر نقش افراد خیر نیکوکار در رفع معضلات موجود تاکید کرد.

یعقوبعلی نظری با اشاره به ضرورت ها و اصلاح ساختارها در استان گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند عقب ماندگی های گذشته را جبران کند و نیازمند مساعدت خیرین و مشارکت عمومی است.

وی یکی از نیازهای اساسی خراسان رضوی را با توجه به هفت میلیون جمعیت ثابت و دو میلیون جمعیت شناور، موضوع تامین آب شرب اعلام کرد و افزود: ادامه پدیده خشکسالی، گستردگی استان و پراکندگی روستاها، مشکلات تامین آب در استان را دشوار کرده است و خیرین می توانند با ورود به این عرصه پرچمدار تشویق مردم برای مشارکت در آبرسانی به نقاط محروم باشند.

در پایان تمبر اختصاصی حاج اکبر ابراهیمی، پدر آبرسان کشور رونمایی شد.