قوه قضائیه به دنبال کلاهبردار متواری بازار کریپتو / «سینا. اُ» چگونه کلاهبرداری می کند؟

فرار سینا.اُ به ترکیه موجب نشده که وی با وجود زندگی لاکچری که در رویای خود، برای خود ساخته، دست از فعالیت‌های مجرمانه و کلاهبرداری بردارد و پروژه های کلاهبرداری و اسکم او همچنان ادامه دارد که با توجه به عدم آگاهی مردم می‌تواند به سیل مالباختگان اضافه کند

آذر ماه دو سال گذشته بود که خبر آمد سینا.اُ یکی از چهره های شناخته شده کلاهبرداری در بازار ارز دیجیتال به کشور ترکیه گریخته است. او که پس از بازداشت شریک خود با حجم عظیمی از پولهای مالباختگان به ترکیه گریخت و حال بعد از فرار او، با وجود هزاران شاکی از سینا.اُ پس از ماه‌ها بررسی توسط قوه قضائیه، بزه انتصابی نامبرده محرز گردیده و هفته گذشته درخواست استرداد مجرمین این پرونده (اینترپول) به دولت ترکیه و امارات متحده عربی در دستور کار قوه قضاییه قرار گرفت.

البته فرار سینا.اُ به ترکیه موجب نشده که وی با وجود زندگی لاکچری که در رویای خود، برای خود ساخته، دست از فعالیت‌های مجرمانه و کلاهبرداری بردارد و پروژه های کلاهبرداری و اسکم او همچنان ادامه دارد که با توجه به عدم آگاهی مردم می‌تواند به سیل مالباختگان اضافه کند.

سینا.اُ یکی از فعالان کلاهبردار ایرانی حوزه کریپتویی است و کار خود را با خرید و فروش بیت کوین آغاز و بعدها با انتشار توکن کلاهبرداری BRG با همکاری شریک خود به ثروت هنگفتی هم رسید. سینا.اُ در اوایل موج محبوبیت NFT ها، اولین توییت ثبت شده در توییتر که توسط جک دورسی پست شده بود را به قیمت سرسام‌آور ۲.۹ میلیون دلار خریداری کرد و با این راه توانست شهرت عظیمی به دست آورد.

او در سال ۱۳۹۶ و در خلاء نبود یک پلتفرم خرید و فروش رمزارز، یک ربات تلگرامی را برای این کار توسعه داد و بعد از ۱.۵ سال با کمک همکار خود وبسایت کریپتولند را افتتاح کرد. این وبسایت به لطف تبلیغات گسترده و میلیاردی توانست در کمتر از ۳ ماه تراکنش مالی خود را به بیش از ۱۰ میلیون دلار برساند.

در شهریور ۹۹ بود که خبر عرضه توکن BRG به عنوان اولین پروژه ایرانی در سطح جهانی در میان سرمایه‌گذاران ایرانی محبوب شد. این سیستم اوراکل عمومی در بستر بلاکچین ترون توسعه یافته بود، توانست در بازارهای جهانی عرضه شود و ارزش کل سیستم را به بیش از نیم میلیارد دلار برساند.

در اردیبهشت ۱۴۰۰ هم بخش مبارزه با جرایم سایبری سپاه پاسداران ایران، سینا.اُ را به جرم انتشار توکن بی‌پشتوانه و غیر معتبر BRG دستگیر کرد. البته او در صدد فرار از کشور با جت شخصی خود را داشت ولی در لحظات آخر در دام مأمورین قانون افتاد.

بعد از انتشار خبر کلاهبرداری، BRG هرگونه ارتباط خود با این پروژه را تکذیب کرد ولی شواهد و مدارکی که توسط سینا.اُ تحویل مراجع قضایی گردیده نشان می‌دهد که این فرد بسیاری از محتوای خود را در فضای دفتر کریپتولند ضبط کرده است.

لاکیرا (Laqira Protocol) نام سومین پروژه کریپتویی سینا.اُ و برادرش است. در واقع این برادران برای راه‌اندازی پروژه‌های کلاهبرداری خود از ترندهای روز جهان کریپتو استفاده می‌کنند. بعد از راه‌اندازی چند پروژه کلاهبرداری و دزدیدن مال مردم، حالا بار دیگر با پروژه جدیدی به نام لاکیرا (Laqira) و توکن LQR آمده تا اموال گروه دیگری از سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی را به تاراج ببرد.