رییس انجمن انبوه‌سازان:

اتلاف یک سال زمان در بخش مسکن

اعلام کردند به مردم زمین می‌دهیم تا خودشان خانه‌های یک طبقه بسازند،در حالی که زمین کافی برای این ایده‌ی جدید وجود ندارد.

به گزارش توسعه و اقتصاد پایدار ؛ به نقل از ایسنا ایرج رهبر اظهار کرد: در هر وزارتخانه‌ای طبیعتا وقتی وزیری سر کار می‌آید از بدو ورود باید برنامه‌ی اجرایی طبق قوانین مصوب و تکلیفی که دولت بر عهده‌ی او گذاشته ارایه دهد. انتظار این است که از نظر کارشناسان نیز استفاده کند. اما متاسفانه در بیش از یک سال گذشته نه برنامه‌ی چندانی برای اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن در این وزارتخانه وجود داشت و نه از نظرات کارشناسی استفاده شد.

رییس انجمن انبوه‌سازن استان تهران مطرح کرد: در یک سال و سه ماه گذشته با نوعی از دست دادن زمان در طرح نهضت ملی مسکن مواجه شدیم؛ به پیشنهادات سازندگان نیز برای تامین منابع مالی این پروژه توجه نشد و ما نتوانستیم با مسئولان دور یک میز بنشینیم و صحبت کنیم.

به صنعت ساختمان چین و ترکیه اعتقاد داشتند

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی مدت‌ها طول کشید تا برنامه بدهد. بعد از تصویب قانون جهش تولید وتامین مسکن در مرداد ۱۴۰۰ با هدف ساخت سالیانه یک میلیون مسکن، مدت‌ها طول کشید تا وزارت راه و شهرسازی تیم مدیریتی خود را بشناسد. مدتی که گذشت، گفتند سالیانه یک میلیون خانه را نمی‌توانیم بسازیم و در چهار سال چهار میلیون واحد می‌سازیم. بعد از حدود یک سال اعلام کردند به مردم زمین می‌دهیم تا خودشان خانه‌های یک طبقه بسازند. در حالی که زمین کافی برای این ایده‌ی جدید وجود ندارد.

رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران خاطرنشان کرد: وزیر راه و شهرسازی خیلی به استفاده از نیروهای خارجی در بخش مسکن اعتقاد داشت و می‌گفت باید از فعالان صنعت ساختمان در چین و ترکیه کمک بگیریم. در حالی که توان اجرایی در داخل کشور وجود دارد و فقط دولت باید از آنها حمایت و شرایط را تسهیل کند.

رهبر، مهم‌ترین پاشنه آشیل  طرح نهضت ملی مسکن را نبود منابع مالی دانست و گفت: مشخص بود که نمی‌توان روی آورده متقاضیان حساب کرد. سیستم بانکی هم عملا منابع چندانی به این طرح اختصاص  نداد. انبوه‌سازان در این شرایط اعلام کردند که حاضرند سرمایه و توان فنی خود را به اجرای پروژه نهضت ملی مسکن اختصاص دهند اما به پیشنهادات توجه نشد. این‌که در بدنه وزارتخانه مشاوره‌های اشتباه به مسئولان داده می‌شد یا مساله‌ی دیگری بود، ما اطلاع نداریم.

وی با اشاره به رشد قیمت نهاده‌های ساختمانی یادآور شد: طی حدود دو سال گذشته که طرح مسکن ملی شروع شده و بعد با نهضت ملی مسکن تلفیق شد به دلیل تعلل در اجرا، نهاده‌های ساختمانی دچار رشد قیمت شد. میلگرد از کیلویی ۴۰۰۰ تومان به ۲۰ هزار تومان رسید و سیمان نیز که پاکتی ۱۷ هزار تومان بود به بالای ۵۰ هزار تومان و اخیرا به حدود ۷۰ هزار تومان رسیده است.

رییس انجمن انبوه‌سازان استان تهران بیان کرد: قرار بود تعاملی با وزارت صمت صورت گیرد تا قیمت مصالح ساختمانی با یک ثبات نسبی معقول همراه باشد. موضوع کارت مصالح ساختمانی به سازندگان یا خرید مستقیم از کارخانجات مطرح شد که هیچ‌کدام شکل اجرایی به خود نگرفت. در عوض، مصالح وارد بورس شد. ماهیت بورس، سودآوری است و در این فرآیند مصالح ساختمانی با افزایش قیمت مواجه می‌شود.

به گفته رهبر، کارخانه‌های تولید نهاده‌های ساختمانی انرژی ارزان قیمت دریافت می‌کنند و به همین دلیل باید مصالح را با قیمت معقولی به بخش ساخت و ساز بدهند. این انرژی که آنها استفاده می‌کنند برای همه مردم است و باید به تامین مسکن اقشار نیازمند کمک کنند.

وی با بیان این‌که امیدواریم هرکس مسئولیت وزارت راه و شهرسازی را بر عهده می‌گیرد به رفع موانع تولید مسکن اهتمام بورزد تاکید کرد: ما نتوانستیم یک بار با مسئولان دور یک میز بنشینیم و درباره مشکلات صحبت کنیم. بیش از یک سال زمان را از دست دادیم. امیدواریم با آمدن وزیر جدید راه و شهرسازی کارها روی غلتک بیفتد.

بنابراین گزارش، یکم آذرماه ۱۴۰۱ سید ابراهیم رییسی ـ رئیس‌جمهوری با استعفای رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی، به دلیل آن‌چه تشدید بیماری وزیر اعلام شده، موافقت کرد و شهریار افندی‌زاده به عنوان سرپرست وزارتخانه منصوب شد.