سرعت رشد قیمت در بازار مسکن گرفته شده است

رئیس اتحادیه مشاورین مسکن مشهد: سرعت رشد قیمت در بازار مسکن گرفته شده است رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: قیمت مسکن در چند ماهه اخیر تغییری نکرده‌ و تنها سرعت رشد آن گرفته‌ شده‌ است. علی مرادزاده در ارتباط با وجود رکود در بازار فعلی مسکن بیان‌کرد: در شهر مشهد سقف قیمت مسکن، […]

رئیس اتحادیه مشاورین مسکن مشهد:

سرعت رشد قیمت در بازار مسکن گرفته شده است

رئیس اتحادیه صنف مشاورین املاک مشهد گفت: قیمت مسکن در چند ماهه اخیر تغییری نکرده‌ و تنها سرعت رشد آن گرفته‌ شده‌ است.

علی مرادزاده در ارتباط با وجود رکود در بازار فعلی مسکن بیان‌کرد: در شهر مشهد سقف قیمت مسکن، هنوز از متری ۵۰ میلیون تومان نگذشته‌ است؛ اما رکود در بازار وجود دارد و قابل کتمان نیست و در زمانی که رکود در بازار عارض می‌شود و فروشنده نیاز به پول دارد، مجبور است گاها قیمت را پایین بیاورد.

وی افزود: البته نمی‌توان این موضوع را به کل تعمیم داد؛ اما دیده‌شده برخی تا ۱۰ درصد تخفیف نیز بر قیمت مسکن خود گذاشته‌اند و این تخفیف مساله معمولی‌ است و در تمامی کسب‌وکارها دیده‌می‌شود. سایر افراد فعلا دست نگه‌داشته‌اند تا ببیند تکلیف بازار مسکن چه می‌شود و هنوز تخفیفی بر ملک خود اعمال نکرده‌اند.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین مسکن مشهد در خصوص ثبات قیمت در شرایط رکود فروش در مشهد گفت: قیمت مسکن در چند ماهه اخیر تغییری نکرده‌ و تنها سرعت رشد آن گرفته ‌شده ‌است. یک سرعت رشد لحظه‌ای تا پیش از این در بازار وجود داشت که اگر کسی فروشی را اعلام می‌کرد، قیمت را برای روز بیان می‌کرد و توقع این بود که قیمت هر روز تغییر پیداکند؛ اما در حال حاضر التهاب از بین رفته‌ و بازار در حد معقولی ثابت شده ‌است.

در وضعیت فعلی بازار مسکن نظر خریدار غالب است

مرادزاده تصریح‌کرد: در این بازار فعلا نظر خریدار غالب است و درچندماه پیش، نظر فروشنده قیمت را تعیین می‌کرد. از اردیبهشت ماه تا آبان ماه ۹۹ بازار در رکود رفت؛ چرا که از یک طرف قیمت‌ها به‌ شدت افزایشی شد و از طرفی بحث سیستم‌های کلان بین‌المللی در بحث قیمت‌ها تاثیرگذار شد.

وی خاطرنشان‌کرد: با گرم‌شدن تنور انتخابات امریکا و خصوصا مشخص شدن آقای بایدن به عنوان رئیس جمهور امریکا، بازار مسکن به نوعی متوقف شد و در آن زمان خریداران دست نگه‌داشتند؛ چرا که فکر می‌کردند با تغییر رئیس‌جمهور رویه‌ها تغییر و قیمت دلار کاهش پیدا خواهد کرد و خریدار در این شرایط عملا حاکم بر بازار شد.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین مسکن مشهد درخصوص تاثیر حذف قیمت مسکن از سایت‌ها در بازار مسکن عنوان‌کرد: عدم درج قیمت‌های کاذب و غیرکارشناسی در سایت‌ها از اردیبهشت ۹۹، حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد به کاهش التهابات بازار کمک کرد. سایت‌ها قیمت غیرکارشناسی اعلام می‌کردند و همین قیمت، پایه مذاکره می‌شد و گاها به کف قیمت و پایه قیمت تبدیل می‌شد.

مرادزاده افزود: امیدواریم در آینده به جایی برسیم که قیمت کارشناسی پایه قیمت‌گذاری باشد؛ نه نظر خریدار و فروشنده، چرا که کفه ترازو به نفع هریک از این دو پایین برود، بازار از تعادل خارج خواهدشد. اگر پایه‌ای عینی برای قیمت‌گذاری وجود داشته‌ باشد، به هیچ‌ یک اجحاف نخواهد شد.

وی در خصوص افزایش احتمال قیمت مسکن در آینده اظهار کرد: در حال حاضر در دفاتر مشاورین املاک فایل‌های زیادی برای فروش وجود ندارد؛ چرا که سازندگان دیگر چیزی تولید نمی‌کنند و در صورت ادامه‌دار بودن شرایط، با مشکلی جدی در این بازار مواجه خواهیم بود.

رئیس اتحادیه صنف مشاورین مسکن مشهد خاطرنشان‌کرد: اگر مشخص شود که سیاست‌های بایدن و ترامپ تفاوتی با یکدیگر ندارد؛ کسانی که دست‌نگه‌داشتند و خرید نکردند، به بازارمسکن برمی‌گردند، به عنوان مثال کسانی که در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌بودند و از آن خیری ندیدند نیز به این بازار خواهند آمد و ناگهان با افزایش تقاضایی مواجه خواهیم شد و چون فایلی برای فروش وجود ندارد، قیمت ناخودآگاه افزایش می‌شود و این موضوع نگران‌کننده است.

مرادزاده در ارتباط با لزوم استفاده از قراردادهای رسمی عنوان‌کرد: توصیه می‌کنیم هرکس که می‌خواهد خرید یا فروشی انجام دهد، از قراردادهای رسمی و دارای کد رهگیری استفاده کند به سراغ قراردادهای دستی نروند؛ چرا که این قراردادها اعتباری ندارد و ممکن است پولشان از دست برود. / ایسنا